LIKVIDÁCIA HNIEZDA SRŠŇOV / LIKVIDÁCIA OSIEHO HNIEZDA

Poskytujeme bezpečnú likvidáciu hniezd bodavého hmyzu, odstraňovanie hniezda sršňov a ôs.

Sršeň obyčajný nie je taký útočný ako osy, nakoľko má žihadlo hladké, hrozí viacnásobné bodnutie, oproti včelám a osám má jed slabší, no jedu má dvakrát viac, je silne bolestivý. Sršne dokážu jed aj strieknuť na vzdialenosť od 10 - 40 cm a môžu pri tom zasiahnuť oči útočníka, pôsobí ako účinný slzný plyn. Sršeň a osa, môže okrem uštipnutia žihadlom aj pohrýzť, majú silné hryzadlá.

Najčastejším miestom sú vlhké dutiny stromov a podkrovia starých domov so sedlovou strechou, tmavšie priestory chránené pred dažďom. Sršeň vie narušiť, termoizoláciu domu a založiť v ňom kolóniu.

Vchod do hniezda je neustále kontrolovaný robotnicami, ktoré vyhlasujú varovné signály, pri prekročení hranice človekom približne asi 0,5 metra, pri prudkých otrasoch, pri manipulácií a zablokovaní vylietavajúceho otvoru, prehradením príletovej dráhy. Sršeň podráždene reaguje na zvuk motorových mechanizmov, či prudké svetlo. Mávanie rukami, prípadne rozpučenie hmyzu vyvoláva agresivitu ostatných sršňov, ak jedného napadnú, vyšle signál a ostatní ho priletia brániť. Pri ohrození vylieta maximálne 50 až 80 jedincov.

Pri poštípaní do jazyka, líca či krku alebo pri trafení do žily nastáva okamžitá prudká reakcia.